EVDE HAYAT VAR TÜRKİYEM EVDE KAL TÜRKİYE'M... “...Rabbim! Şüphesiz ben senden hakkında bilgim olmayan şeyi istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve bana acımazsan, şüphesiz ziyanat uğrayanlardan olurum.” (Hud suresi ayet 47) Haftasonunun Feyzi v

on 29 Mart 2020
Gösterim: 1

EVDE HAYAT VAR TÜRKİYEM EVDE KAL TÜRKİYE'M...
“...Rabbim! Şüphesiz ben senden hakkında bilgim olmayan şeyi istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve bana acımazsan, şüphesiz ziyanat uğrayanlardan olurum.” (Hud suresi ayet 47) Haftasonunun Feyzi ve bereketi üzerimize olsun.

 
 

EVDE HAYAT VAR TÜRKİYEM.. Şaban ayının ülkemiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını ve şu sıkıntılı günlerimizde bizlere başta sağlık olmak üzere, barış, kardeşlik ve huzur getirmesini yüce Allah'tan niyaz ederiz.

on 28 Mart 2020
Gösterim: 4

EVDE HAYAT VAR TÜRKİYEM..
Şaban ayının ülkemiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını ve şu sıkıntılı günlerimizde bizlere başta sağlık olmak üzere, barış, kardeşlik ve huzur getirmesini yüce Allah'tan niyaz ederiz.

 
 

CUMA GÜNÜMÜZ MÜBAREK OLSUN.. "Allah’ım! Her işimin koruyucusu olan dinim ile beni ıslah eyle, kurtuluşa erdir. İçinde yaşadığım, geçimimi sağladığım dünyamı benim için ıslah eyle, hayırlı kıl.” (Müslim, Duâ, 71)Cuma’nın feyiz ve bereketi üzerimize olsun.

on 27 Mart 2020
Gösterim: 11

CUMA GÜNÜMÜZ MÜBAREK OLSUN..
"Allah’ım! Her işimin koruyucusu olan dinim ile beni ıslah eyle, kurtuluşa erdir. İçinde yaşadığım, geçimimi sağladığım dünyamı benim için ıslah eyle, hayırlı kıl.” (Müslim, Duâ, 71)Cuma’nın feyiz ve bereketi üzerimize olsun.

 

Ebedi Kardeşlik içinde olmak gerek. Kimseyi kırmadan hatasıyla sevabıyla sevmek gerek. Çünkü, hayat o kadar kısa ki, o yüzden birbirimize bol bol samimiyetle dua edelim. Rabbim, hastalarımıza acil şifalar versin. Hastalıklardan korusun. Amiin.

on 25 Mart 2020
Gösterim: 9

Ebedi Kardeşlik içinde olmak gerek. Kimseyi kırmadan hatasıyla sevabıyla sevmek gerek. Çünkü, hayat o kadar kısa ki, o yüzden birbirimize bol bol samimiyetle dua edelim. Rabbim, hastalarımıza acil şifalar versin. Hastalıklardan korusun. Amiin.
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“…Birbirinizin suçunu araştırmayın; kimse kimseyi çekiştirmesin (dedikodu yapmasın); hanginiz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır? Ondan tiksindiniz (değil mi?)…” (Hucurat, 12)
Rasûlullah (sav) buyurdular:
“Mü’min; insanları kötüleyen, lânetleyen, kötü söz ve çirkin davranış sergileyen kimse değildir.” (Tirmizî, Birr,48)

 
 

Âh Vefâ ah, büyüklerimize saygı gösterelim. Kırmayalım gönüllerini alalım. Gün gelir bizde yaşlanacağız. Rabbim, onları başımızdan eksik eksik eylemesin, Sağlık sıhhat huzur hayırlı ömürler versin. Amiin.

on 25 Mart 2020
Gösterim: 11

Âh Vefâ ah, büyüklerimize saygı gösterelim. Kırmayalım gönüllerini alalım. Gün gelir bizde yaşlanacağız. Rabbim, onları başımızdan eksik eksik eylemesin, Sağlık sıhhat huzur hayırlı ömürler versin. Amiin.
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“…Allâh’tan başka ahdine daha çok vefâ gösteren kim vardır?..” (Tevbe, 111)
Rasûlullah (sav) buyurdular:
“Allahım! Gücüm yettiği kadar ahdine ve va’dine sadâkat gösteriyorum” (Buhârî, Daavât, 16)...

Devamını Gör
 
 

NEVRUZ BAYRAMIMIZ VE BÜYÜK MİLLİ BİRLİĞİMİZ Yeni rejim bir sürü pagan değer icat etmişti yeni Türk’ü tanımlarken. Nevruz Günü’nü de Ergenekon’dan Çıkış ve Milli Kurtuluş Günü gibi tanımlamalarla 1922-1926 yıllarında kutladı. Sonra kendi Milli Bayramlarım

on 23 Mart 2020
Gösterim: 7

 

NEVRUZ BAYRAMIMIZ VE BÜYÜK MİLLİ BİRLİĞİMİZ

Yeni rejim bir sürü pagan değer icat etmişti yeni Türk’ü tanımlarken. Nevruz Günü’nü de Ergenekon’dan Çıkış ve Milli Kurtuluş Günü gibi tanımlamalarla 1922-1926 yıllarında kutladı. Sonra kendi Milli Bayramlarımız icat edildiği için kutlanmadı, tatil yapılmadı.
Nevruz’u Türk Halkları’nın tamamı Milli Bayram olarak binyıllardır kutlamaktadır. Orta Asya’da Nevruz, Pir Sultan’ın deyişlerindeki “SULTAN NEVRUZ” gibi, manevi bir anlamda yüklenerek kutlanmaktadır. Kazaklar, Kırgızlar, Özbekler, Türkmenler, Azeriler, Tatarlar… Hatta Balkanlar’da Arnavutlar… Evet, Nevruz bölge halklarının ortak değeridir.

Nevruz’u ülkede gündeme ve bu günlere getiren maalesef PKK ve Bölücülük oldu. Ne ilginç değil mi? Türk Dünyası Liderlerinin Merhum Türkeş’le dövdükleri demir ve ateşten atlama halkın hafızasında iz bile bırakmadı. Nevruz halen kafamızda Bölücülüğün mihengi olarak duruyor. Neden böyle peki?
Tüm Türk Devletleri’nde Nevruz resmi tatil. Bizde neden tatil değil ve resmi olarak kutlanmıyor?

Dinimiz eski kültürlerden gelen bir kısım geleneklere iyi bakmamıştır. Bunun sosyolojik karşılığı da vardır. Ancak, Milletimiz özellikle Orta Asya’da Nevruz’u birleştiren bir bayram gibi kutlamakta, dargın barıştırmakta, yardımlaşmakta, misafirliklerle gelenek ve değerlerini korumaktadır.
Nevruz’un bölgemizdeki İslâm Halkları bir araya getiren toplumsal yanı da göz ardı edilemez. Bu yönü ile Nevruz’da bir araya gelmek sosyal bir ihtiyaç olmuştur.
Türk Dünyası başta olmak üzere, Anadolu’da Kürt Türkleri Nevruz kutladıkları meydanları SARI-YEŞİL-KIRMIZI-MAVİ renklerle süslerler. Dilerim, bölücü hainlerin etkisinde kalan kardeşlerimiz de bunu görürler.

Geçmişte, Diyarbakır Nevruz Meydanında sadece bölücüler vardı. Davet etsenize Türk Devletleri’nden insanları da. İran’dan, Arap ülkelerinden, Balkanlar’dan.
Tabii tam tersi de geçerli. Söğüt’teki, İstanbul’daki törenlere çağırın Hakkari’den, Şırnak’tan insanları.

Ülkemde algı oluşturanlar maalesef Milli Unsurlar değil. Milli Unsurlar ya seyrediyor ya da çözüm ve algı oluşturma anlamında çaba sarf etmiyor.
Nevruz’un bizi birleştirmesi gerekirken farklılaştırması MGK Genel Sekreterini, Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’nı, MEB’nı, hatta TİKA Başkanı’nı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı’nı neden rahatsız etmez?

Nevruz, Milli ve yerlidir. Tatil olmalı ve resmi olarak kutlanmalıdır. Nevruz’a “Yenigün” vb. yeni isimler ve değerler yükleyip tarihi ve geleneksel tanımlarının dışına çıkartılmamalıdır.
Diyarbakır’da yanan Nevruz Ateşi bölücülüğü değil, birlik ve beraberliği büyütmelidir.

Türk Milleti, İslam’dan önce muharipti, savaşçıydı. İslam’la Mücahit oldu, alp oldu, alperen oldu. Uç beyi oldu önce, küffâr sınırlarında kale oldu. Sonra Lider oldu, sancaktar oldu, Büyük devlet oldu. Âleme nizam verdi.

İslam’dan sonra Türk Hükümdarlık Saraylarında maalesef özentiler çoğaldı. Öncesinde de vardı Çin etkisi ile… Hükümdarlıklar ve bir kısım üst düzey memurları, âlimi vs. sırtını dayadığı muharip Türk’e Etrak-ı bî-idrak deme ihanetine dahî düştü.
Arap Milliyetçiliği ve Cahiliye âdetlerinin bir kısmını İslâm’ın müstehâpları olarak sunan Emevî ve Abbasî hükümdarlıklarına ve Fârisî kültür şovenizmine Hoca Ahmed Yesevi Atam “DUR!” dedi.
“Sevmiyorlar âlimler sizin Türkçe dilini,
Erenlerden işitsen açar gönül ilini..
Ayet-hadis anlamı Türkçe olsa duyarlar,
Anlamına erenler başın eğip uyarlar…
Miskin Hafız Hoca Ahmet yedi atana rahmet,
Fars dilini bilir de sevip söyler Türkçe'yi…”

Hoca Ata’mızın Anadolu’ya gönderdiği talebeleri önce Selçuklu ikliminde dirildiler sonra Osmanlı ile. Ancak bir sorun vardı. Selçuklu’nun resmi ve edebiyat dili Farsça, bilim dili Arapça.. Osmanlı kuruluş döneminde özellikle de Fatih’e kadar her şeyi ile yerliydi. Hani övünerek diyoruz ya, Osmanlı’nın ilk on padişahı süper zekâydı diye…
Bu zekî hükümdarların tebâsı kimdi peki?
Etrak-ı bî-idrak. Yani İdraksiz Türkler..
Çanakkale ya da İstiklâl Savaşı’nın Liderlerin şahsî kahramanlığı olarak görülmesinde de benzer Etrak-ı bî-idrak tavrı var.
Peki, Osmanlı’daki muvaffâkiyet neden sadece padişahların? İstiklâl Harbi ile kurtuluş neden sâdece M. Kemâl Paşa’nın?

Dirilişin de yıkılışın da sebeplerini İmân Esaslarına bağlılık ve töremize hürmette arayalım. İslam esaslarına bağlıydık, töremize hürmetkârdık yükseldik, uzaklaştık eridik ve yok olduk...
İmân Esasları ve töre varsa, Azîz Milletimiz dimdik yaşayacaktır. 15 Temmuz dâhil, Millî terbiyemizin insanımız üzerindeki yönlendirmesinin sonucudur.

Bakın Anadolu’ya, Türkmen, Kürt, Sünni, Alevi.. Aynı terbiye ile yaşarlar. Asker Ocağında çok net görünür Anadolu’nun Atayurdumuz Ortaasya’dan temellerini getirdiğimiz bir olmuş, birlik olmuş terbiyesi. Esasında tam anlamı ile de TÜRK bu topraklarda olunmuştur.

Nevruz bizim bayramımız. Hepimizin.. Osmanlı’da din adına ötelenen örf ve töre, cumhuriyette, çağdaşlık ve laiklik diyen baskıcı irade tarafından aşağılanmıştır. Oysa dindarlığını ve dinî yaşantısını beğenmediğimiz öncü Türk boyları ile hem Anadolu, hem de Balkanlar İslâm oldu. Siz Osmanlı’nın yükselme döneminde ve sonrasında gittiği yerlerde İslâmlaşma ve Türkleşme görüyor musunuz?

Şimdi, ne dindarlık kisvesi ile yürütülen yozlaşma, ayrıştırma ve saklanan gerçek niyet mikromilliyetçiliğe, Kürtçülüğe müsâmaha gösterilmeli, ne de çağdaşlık, Laiklik, Atatürkçülük vs. diyen İman, İslam, töre ve Millet düşmanlığına..

Nevruz, Anadolu’da da tüm Türk Dünyası’nda olduğu gibi yerini almalıdır. Bizi birleştirmesi gereken bu gün nasıl oluyor da bölücülüğün sembolü haline geliyor? Malum 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü, 21 Mart Nevruz. Birleştir ikisini.. Nevruz ayrıca eskiden Ergenekon’dan Çıkış Günü olarak da kutlanırmış.

Çanakkale Şehidleri, sokaklarımızda anılmalı. Nevruz ile Ergenekon’dan çıkış ve Çanakkale Direnişi mezcedilip “MİLLİ DİRENİŞ VE BİRLİK HAFTASI” olarak kutlanmalıdır. Bu günler tüm Türk ve İslam Âlemi ile koordine edilebilir. Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Türk’ün olduğu her yerde Sultan Nevruz SARI-YEŞİL-KIRMIZI-MAVİ renklerle kutlanmaktadır.

Milletimizi kimseye yem etmeyeceğiz. Bu gün İslam Dünyasına bakın. Radikal dinci(!) ve terör örgütleri de, diyalogcu, sözde ılımlı İslamcılar(!) da yabancı güçlerin bağrımıza soktuğu fitne odakları. Herkes kendisini gerek fert gerek içinde bulunduğu gurupla sorgulamalıdır.

Milletimiz Müslüman’dır. Dünyanın merkezinde yurt tuttuğu için yeniden büyük devlet olma istidâdı olduğu için, medeniyet coğrafyasında lider ve öncü vasfından dolayı, hilâfetin sancağı semalarında durduğu için hedeftedir.

Bakıyorum, geleneksel anlamda milli değerlerimize düşman olanlar, kime düşman? “O gitsin, isterse ülke batsın!” diyorlar. Şimdi sözde bir kısım dindar da aynısını söylüyor. Demek ki ağaları ve kocaları aynı dış güçler..
Şimdi O “gitsin!” adama, Uzun adama söylüyorum. “Deden Osman Gazi’nin, Sultan Baybars’ın, Alpaslan’ın yozlaşmamış değerleri ile sen de yürü.” Çünkü yanında samimiyetle duran sâdece bu necip millettir. Bırak muhalefeti, sırtında taşıdığın siyasi kadrolara bile arkanı dönme. Millet seninle. Şehid olan yiğitler seninle… Yetmez mi?

Nevruz da bizim, sarı, yeşil, kırmızı da… Toprak ta bizim devlette.. İmân da bizim edeb de.. Türkmen de bizim, Kürt de… Arap da, Çerkez de.
Değil mi ki Müslüman? Sünni de Alevî de, Şiî bizim. İmân ve İslâm, ecdâd mirâsı yeter bir olmak için bize..


Strateji ve Yönetim Uzmanı
Emekli Yarbay Halil MERT

Strateji ve Yönetim Uzmanı
Emekli Yarbay Halil MERT

 
 

EVDE KAL TÜRKİYEM.. Bahar geldi, ağaçlar, nebatad canlanmaya uyanışına, doğa yine güzel yüzünü göstermeye başladı. İnşallah, bunun gibi Rabbim, üzerimizdeki Corona Virüsü illetinden Ülkemizi, milletimizi, müslümanları ve Tüm insanlığı kurtarsın. Allah'ın

on 22 Mart 2020
Gösterim: 17

EVDE KAL TÜRKİYEM..
Bahar geldi, ağaçlar, nebatad canlanmaya uyanışına, doğa yine güzel yüzünü göstermeye başladı. İnşallah, bunun gibi Rabbim, üzerimizdeki Corona Virüsü illetinden Ülkemizi, milletimizi, müslümanları ve Tüm insanlığı kurtarsın. Allah'ın izniyle sağlık, huzurlar getirsin. Hiç Bir Virüs, Aldığımız Tedbirlerden Güçlü Değildir. Gün Birlik Günü..

 
 

Cenâb-ı Hak buyuruyor: “«Ona Rabbinden (başkaca) mucizeler indirilmeli değil miydi?» derler. De ki: Mucizeler ancak Allah’ın katındadır. Ben ise sadece apaçık bir uyarıcıyım. Kendilerine okunmakta olan Kitab’ı sana indirmemiz onlara yetmemiş mi? Elbette i

on 22 Mart 2020
Gösterim: 11

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“«Ona Rabbinden (başkaca) mucizeler indirilmeli değil miydi?» derler. De ki: Mucizeler ancak Allah’ın katındadır. Ben ise sadece apaçık bir uyarıcıyım. Kendilerine okunmakta olan Kitab’ı sana indirmemiz onlara yetmemiş mi? Elbette iman eden bir kavim için onda rahmet ve ibret vardır.” (Ankebût, 50-51) İnşallah bu Hastalıkta Geçer, yeter ki , Evden Çıkmayalım. Hiç bir Virüs, Bizim Tedbirlerimizden Büyük Değildir. İnşallah.

 
 

MİRAÇ KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN. Rabbimiz manen yükselebileceğimiz ameller ; Mazlumların duasına layık, iyilik için koşturacak samimi bir gayret; Korkularımızdan kurtulacağımız bir emniyet; Ve mutlaka rızasını kazandıracak bir hayat ; Nasip etsin.. Miracım

on 21 Mart 2020
Gösterim: 15
MİRAÇ KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN.
Rabbimiz manen yükselebileceğimiz ameller ;
Mazlumların duasına layık, iyilik için koşturacak samimi bir gayret;
Korkularımızdan kurtulacağımız bir emniyet;
Ve mutlaka rızasını kazandıracak bir hayat ;
Nasip etsin..
Miracımız mübarek olsun...


 
 

"Allah’ım! Peygamberin Hz. Muhammed (s.a.s.)’in senden istediği hayırlı şeyleri biz de senden istiyoruz. Yine Peygamberin Hz. Muhammed (s.a.s.)’in sana sığındığı şeylerden biz de sana sığınıyoruz.” (Tirmizî, Deavât, 94) Corona virüsü nedeniyle ilk vatanda

on 18 Mart 2020
Gösterim: 26

"Allah’ım! Peygamberin Hz. Muhammed (s.a.s.)’in senden istediği hayırlı şeyleri biz de senden istiyoruz. Yine Peygamberin Hz. Muhammed (s.a.s.)’in sana sığındığı şeylerden biz de sana sığınıyoruz.” (Tirmizî, Deavât, 94) Corona virüsü nedeniyle ilk vatandaşımız vefat etti. Allah rahmet eylesin mekanını cennet eylesin. Gün Birlik olma Günüdür. Tedbirli olacağız. Panik Yok.

 
 

Salât ü Selâm olsun Ey Allah'ın Resulü(sav.) Dualarımız sanadır Ey Rabbül Alemin, bizleri, anamızı, babamızı, ailemizi ve tüm inanları koru, muhafaza eyle, hastalıklardan koru, acil şiflar ver , birlik dirlik huzur sağlık ver, Amiin.

on 17 Mart 2020
Gösterim: 21

Salât ü Selâm olsun Ey Allah'ın Resulü(sav.) Dualarımız sanadır Ey Rabbül Alemin, bizleri, anamızı, babamızı, ailemizi ve tüm inanları koru, muhafaza eyle, hastalıklardan koru, acil şiflar ver , birlik dirlik huzur sağlık ver, Amiin.
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“Şüphesiz ki Allah ve melekleri, Peygamber’e çokça salât ederler. Ey mü’minler! Siz de O’na salevât getirin ve tam bir teslîmiyetle selâm verin.” (Ahzâb, 56)
Rasûlullah (sav) buyurdular:
“…Bana salât ü selâm getiriniz. Zira nerede olursanız olun, sizin salât ü selâmınız bana ulaşır.” (Ebû Dâvûd, Menâsik, 96-97/2042)

 
 

Hayırlar feth ola, şerler def ola, gönüller handan ola, hastalar şifa ola, dertliler deva ola, borçlular eda ola, kalplerimiz mesrur, ayıplarımız mestur, günahlarımız mağfur, dünyamız mamur, ahiretimiz mamur, içimiz, dışımız pürnur ola, ahir ve akıbetimiz

on 16 Mart 2020
Gösterim: 16

Hayırlar feth ola, şerler def ola, gönüller handan ola, hastalar şifa ola, dertliler deva ola, borçlular eda ola, kalplerimiz mesrur, ayıplarımız mestur, günahlarımız mağfur, dünyamız mamur, ahiretimiz mamur, içimiz, dışımız pürnur ola, ahir ve akıbetimiz hayrola. Haftamız hayırlı ve mübarek olsun. Amin...

 
 

Manevî Yükselişte olmak, gerek, Rabbimizin verdiği nimetlere şükredip kanaatkar olmak gerek. Rabbim, birliğimizi dirliğimizi daim eylesin. Fitnelerden korusun. Sağlık, huzur bereketini daim eylesin. Amiin.

on 14 Mart 2020
Gösterim: 18

Manevî Yükselişte olmak, gerek, Rabbimizin verdiği nimetlere şükredip kanaatkar olmak gerek. Rabbim, birliğimizi dirliğimizi daim eylesin. Fitnelerden korusun. Sağlık, huzur bereketini daim eylesin. Amiin.
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“Kuşkusuz Rabbin katındakiler O'na kulluk etmekten kibirlenmezler, O'nu tesbih eder ve yalnız O'na secde ederler.” (A’râf, 206)
Rasûlullah (sav) buyurdular:
“Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!” (Müslim, Salât 215. Ebû Dâvûd, Salât 148; Nesâî, Tatbîk 78)

 
 

Hakkıdır Hakka Tapan Millitemin İstiklal...

on 13 Mart 2020
Gösterim: 20