Rabbim, sağlık sıhhat versin. Vatanımızı, milletimizi korusun, Ailemizi, dostlarımızı huzurlu eylesin. Güvenlik güçlerimizi korusun, çocuklarımızı hayırlı eylesin. Amiin. Peygamber Efendimiz(sav.), ileri gelen sahâbîlerinden Ebû Ubeyde bin Cerrâh’ı Bahrey

Cuma, 14 Şubat 2020 09:57 tarihinde oluşturuldu
Gösterim: 111
Pin It

CUMA GÜNÜMÜZ MÜBAREK OLSUN.
Rabbim, sağlık sıhhat versin. Vatanımızı, milletimizi korusun, Ailemizi, dostlarımızı huzurlu eylesin. Güvenlik güçlerimizi korusun, çocuklarımızı hayırlı eylesin. Amiin.
Peygamber Efendimiz(sav.), ileri gelen sahâbîlerinden Ebû Ubeyde bin Cerrâh’ı Bahreyn’e göndermişti. Bahreyn halkının vergisini toplayıp Medine’ye getirecekti.
Bir gün Ebû Ubeyde Bahreyn’den döndü.
Bunu haber alan Medineli Müslümanlar, o gün sabah namazında Mescid-i Nebevî’de toplandılar.
Peygamber Efendimiz, namazı kıldırdıktan sonra kalkıp giderken Müslümanlar onun önünde durdular. Allah’ın elçisi onların bu halini görünce gülümsedi:
“Ebû Ubeyde’nin Bahreyn’den bir şeyler getirdiğini duymuş olmalısınız” buyurdu.
“Evet, Yâ Rasûlallah! duyduk” dediler.
O zaman Efendimiz onlara şunu söyledi:
“Öyleyse gözünüz aydın; sizi memnun edecek şeyleri umabilirsiniz. Ben sizin fakir düşeceğinizden korkmuyorum. Ben dünyanın, sizden önceki milletlerin önüne nasıl serildiyse, bütün câzibesiyle sizin önünüze de serilmesinden; onlar daha fazla dünyalık kazanmak için birbiriyle nasıl yarıştılarsa, sizin de birbirinizle yarışmanızdan; ve dünya onları nasıl helâk ettiyse, sizi de helâk etmesinden korkuyorum.” (Buhârî, Cizye 1, Meğâzî 12, Rikak 7; Müslim, Zühd 6; Tirmizî, Kıyâmet 28; İbni Mâce, Fiten 18; Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 137)

Fotoğraf açıklaması yok.